Paintball iki takım halinde yapılan bir spordur ancak bu spor nasıl ortaya çıkmıştır ? Paintball 1980 yıllarda Amerika’da ki bir girişimci olan Bob Gunsey’ in paintball endüstrisini kurmasıyla hayat bulmuştur.

Peki ankara da paintball ilk ne zaman oynanmıştır ? Paintball Ankara’da ilk olarak 90 lı yılların sonunda  boş arazilerde ve ormanlar da mobil paintball sahalarında üniversite öğrencileriyle oynandı. Ankara’daki ilk yerleşik paintball sahasını  1998 yılında kuruldu.

Peki Bob Gunsey paintball fikrini nereden elde etmişti ? 1970 li yıllarda Amerika da orman işçisi olan Charles Gaines ve Hayes Noel kesecekleri ağaları işaretlemek için 1972 üretimi olan bir tabancayı kullanıyorlardı, İşaretleme sırasında kendi aralarında bunu oyun haline getirmeye başladılar ve bu durum kulaktan kulağa dolaşarak bir oyunu ortaya çıkardı. Bob Gunsey ise bu durumu bir endüstriye çevirerek paintball sporunu çıkarttığı ilk paintball tabancası olan Splatmaster ile dünyaya kazandırmıştır.

Sonuç olarak Ankara’daki paintballcular olarak kimlere teşekkür etmeliyiz ? Tabiki bu sporu bulan keşfeden ve ortaya çıkmasına faydalı olan Charles Gaines ve Hayes Noel e. Paintball sporunun bugün bizlere kadar gelmesini sağlayan ve tabir doğru ise ilk paintball’cu olan, ilk paintball tedarikcisi olan Bob Gunsey’e teşekkür ederiz.

Paintball bugün geldiğimiz noktada ankara paintball tesislerimizde kaliteli ekipmanlar, eğlenceli senaryolar ve ormanlık saha ile keyifle oynanabilmektedir.

Paintball sahalarında oyunculara her türlü ekipman sağlanabilmektedir. Bu ekipmanlardan en önemlisi paintball maskesidir. Paintball maskesinin cam kısmı kırılmaz bir camsı malzemeden imal edilmiştir ve oyuncuyu koruyan ekipmanlardan biridir. Genel olarak kullanılan ekipmanlar Paintball maskesi, paintball tulumu, paintball işaretleyicisi, paintball hücum yeleği ve eldivendir.